top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıCansu Dağbağlı

#tbt - Karnaval Brezilya'da yalnızca bir etkinlik değil, bir ruh hali!


Rio karnavalına gitmediğimi baştan belirteyim-karnavalı diğer şehirler ve halk perspektifinden bakarak yansıtacağım. Az tecrübem var ama yine de anlatmaya değer diye düşünüyorum.

Brezilya'ya taşındığım yıl karnavaldan iki ay sonra varmıştım, o yüzden karnaval için baya bir beklemem gerekti. Koca bir aya yayılan, anlatılmaz, hissedilir bu olayın tüm ülkede nasıl geçtiğini dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım.

Dediğim gibi herkesin bildiğinin aksine yalnızca Rio'da olmuyor karnaval. Tüm şehirlerde, tüm meydanlarda, evlerde, nerede insan varsa orada olabiliyor. Çünkü tabiri yerindeyse karnaval insanların içinde!

Herkes samba yapmıyor, çok gelen bir sorunun cevabı da olsun bu aynı zamanda. Bizim tvde gördüğümüz Brezilya imajındaki karnavaldaki dansçılar gerçekten çok profesyonel, zaten medyada karnaval süresinde Rio'da yapılan samba okullarının arasındaki yarışma gösteriliyor. Halktan samba bilenler ise gerçekten çok az, benim tanıştığım insanların yalnızca birkaçı biliyordu çünkü zor bir dans. Ama genetik olarak dansa yatkınlıkları bir gerçek. Daha önce Brezilya deneyimlerini özet geçtiğim postta da yazmıştım.

Sambadan devşirilmiş farklı yöresel danslar var, karnavalda her türlü müzik türü ve dansı, kostümü bulabilirsiniz. Blok denen topluluklara herkes katılabiliyor, bu topluluklar istedikleri müzik türü, kostüm ve danslarla kendilerine belirledikleri rotada dans ederek yürüyorlar, bunu bir gösteri geçidi gibi düşünebilirsiniz, sokakta herkesin izleyebildiği ve her yerde olabilen. Ancak tabi ki geleneksel olarak yıllardan beri yapılan bloklar ve rotalar da var. Bu bloklar kostümleri ve danslarıyla bir hikayeyi anlatıyor da olabilir.

Rio'daki samba okullarının yarışması ve tırların üzerinde düzenlenen konserleri izlemek için kurulan VIP alanlar dışında karnaval sokakta ve tamamen ücretsiz. Rio dışında karnaval konusunda isim yapmış şehirler de var ve buraların insanları her zaman kendilerinin karnavalının daha iyi olduğunu savunur :)

Aslında şubat-mart ayında birkaç gün sürüyor karnaval, her yıl tarihinin değişmesi de aslında bu tarihin dini kökenli olması. Paskalyadan yaklaşık 6 hafta önce Gri Çarşamba olarak anılan gün başlayan perhizden önceki gün, yani salı günü karnavalın resmi tatil olduğu tek gün. Bu tabi ki haftasonuyla birleşerek 4-5 gün oluyor. Daha sene başından bir karnaval havasına giriliyor ve herkes kostümlerini düşünmeye/tasarlamaya/almaya başlıyor. Bu konuda çok çok zeki ve yaratıcılar, bizim Türkiye'de alışkın olduğumuz ve gurur duyduğumuz orantısız zeka ile benzer şekilde hem eğlenip hem hükümete protestolarını yapanlar da oldukça fazla.

Karnaval çok kültürün içine yerleşmiş olsa da, sevmeyen az bir kesim var, Renato sevmediği için de beni sadece bir gün Olinda'ya götürdü. Yine en iyi karnaval olduğu iddia edilen şehirlerden biri. Tabi o kalabalıkta tehlikeli olduğunu düşünerek telefonumu evde bıraktırdı, yani o günden malesef fotoğraflar yok. Biz o gün VIP alanlar çok ücretli olduğu için sokaktaki blokları izlemeye gittik, güneşe ve kalabalığa da fazla dayanamadığımız için birkaç saat kalıp döndük. Bunun dışında bu posttaki fotoğraflar karnaval zamanı gittiğimiz bir ev partisinden. Renato’nun kuzeni karnaval zamanı nişan yaptı ve biz ikisini beraber kutladık.

Geçen sene ise 1 senelik çalışma kontratım olduğundan, izin hakkım yoktu ve ben karnaval haftası tatilini, uzun zamandır gelemediğim için Türkiye’ye gelmek için kullanmak durumunda kaldım. Ama bu sefer de karnaval öncesinden haftalar önce bile başlayan haftasonu partilerinden birine katıldım. Bu sefer gece, büyük ünlü bir barın önünde olan bir partiye katıldık ve güneş olmayınca çok daha güzel oluyormuş onu anladım. Barın bahçesindeki konserde bir güzel eğlendik. Karanlıkta fotoğraflar kötü çıkmış ama birkaç tanesi aşağıda. Hiç kostüm bulamıyorsanız sokakta satılan peruk & takma kirpik gibi şeyleri satın alıyorsunuz. Bu sebeple de aşağıdaki fotoğrafta beni tanıyamayabilirsiniz :D Galerideki fotoğraflardan birinde de babannemizin bile en azından renkli çiçekleri başına taktığını görüyoruz <3

Siz bir gün giderseniz, VIP alanlar paraya değer diye düşünüyorum. Şubat ayının Brezilya’da yaz olduğunu hatırlatayım; güneş inanılmaz, o yüzden klima çok kritik ve içki içildiği için gidebileceğiniz bir tuvalet olması çok önemli :) ya da sokaktaki karnaval tadını yakalamak isterseniz gece çıkabilirsiniz.

Karnaval ruh hali dedim ya başlıkta, işte bu ruh hali sene başından başlıyor, karnaval sonrasında da kolay kolay bitmiyor, geçen sene karnaval sonrası, Türkiye’den döndükten sonra Salvador’a bir haftasonu gezmeye gittiğimde kaldığım otelin balkonundan çektiğim bir video koyuyorum aşağıya. Burada bloğun başındaki kişinin devasa kostümü görünüyor. Karnavalda da çok benzer, yalnızca daha özenilen bir şekilde herkesin kostümlü olduğunu hayal edebilirsiniz :)

Comentários


bottom of page