top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıCansu Dağbağlı

#tbt - Salvador


Geçen sene Maroon 5 konserini bahane ederek bir anda bir haftasonu iki günlüğüne Salvador’a gitmeye karar verdim. O hafta da Renato iş sebebiyle İtalya’da olduğu için direk Salvador’da buluştuk. Ben öğlen indim, o da akşam. Havaalanından merkeze giden otobüsteyken tanıdık bir şeyler hissettim bu şehirde. Tepeli, bayırlı bir coğrafyada olan bu şehirde aynı zamanda denizin rengi bildiğim maviydi. (Recife’te deniz yeşil)

Tarihi olan şehir merkezinde bir otel ayırmıştım, otobüs beni merkezde indirdiğinde, merkezin aslında büyük olduğunu ve baya bir yürümem gerektiğini fark ettim. Güneş çok yakıyordu ama olsun, yavaş yavaş tepelerden inip çıkarak bavulumu arkamdan sürükledim.

Gayet turistik olan bu şehirde yaşayanlar bundan gelir elde etmenin yolunu bulmuşlar, eski yerel kıyafetlerle dolaşan kadınlar “Seni kutsadım yavrum” diyerek para istiyorlar :) Tabi hiç yüz vermemek lazım.

İlk gün bu para isteyenleri hiç umursamadım ama ikinci gün Renato’yla gezerken bu kadınla fotoğraf çekilip birkaç lira verdim. Tabi o da verdiğimizi beğenmeyerek daha çok istedi. Bu ülkede gezerken gerçekten fakirmiş gibi davranmak gerekiyor.

Brezilya’nın ilk başkenti olan şehir yaklaşık 500 yıllık geçmişiyle Amerika’nın en eski koloni şehirlerinden biri, şimdi de Bahia eyaletinin başkenti. En çok ziyaret edilen noktalardan biri limanın yakınında, yukarı şehir ile aşağı şehri birleştiren asansör Elevador de Lacerda, bu asansörle inilen yerdeki çarşı binası Mercado Modelo.

Pelourinho adı verilen şehir merkezi, kendine has mimarisiyle renkli evlerden oluşuyor, bu evlerin çoğu bakımsız olsa da, yine de sokaklarda dolaşmak çok keyif veriyor.

Yine her Brezilya büyük şehri gibi burada da gece dikkatli olmak gerekiyor. Mümkünse şehir merkezine değil de biraz uzağında olan sahil kenarındaki semtler geceleri daha doğru bir seçim olabilir.

Bahia Mutfağı

Gittiğim yerlerde en önem verdiğim şeylerden biri lokal mutfağı denemek. Brezilya'da bu açıdan şanslısınız çünkü her bölgede farklı mutfaklar var Türkiye gibi. Bize benzer olarak çok karışık etnik kökenli oldukları için çok farklı mutfaklardan esintiler bulmak mümkün. Bahia eyaletinde de çok Afrika mutfağı özellikleri görülebiliyor.

Bol bol deniz ürünleri var, ben de yalnızken öğle yemeği yediğimde menüde adını hiç duymadığım bir şey gördüm ve garsona bu nedir diye sordum, istiridye benzeri bir şey deyince hadi getir dedim, meğersem düz midyeymiş :) yanına da tabi en soğuğundan bira, bayılıyorum bu ülkede böyle şeylerin ucuz olmasına. Aslında eskiden daha çok şarap insanıydım, bira pek sevmezdim, ama hava bu kadar sıcak olunca pek iyi gidiyor meret :)

Brezilya'da genelde yemeklerde acı kullanılmamasına rağmen burada acı yiyecekler oldukça yaygın. Aynı zamanda deniz ürünleri bolca var. Azeite de Dendê denen bir çeşit yağ ve yine tüm Kuzeydoğu bölgesinde olduğu gibi kişniş çok kullanılıyor.

En meşhur yemeklerden biri olan Moqueca(Mokeka diye okunuyor) bir çeşit soslu deniz ürünleri yemeği denebilir. Sosunda az önce bahsettiğim azeite de dendê, hindistan cevizi sütü, domates, soğan, sarımsak ve kişniş var. Balıkla, karidesle veya karışık yapılabiliyor. Yağın renginden dolayı kıpkırmızı bir görüntüsü var. Benim favorim karidesli olan, pilavın üstüne konarak yeniyor ve insanın yedikçe yiyesi geliyor!! Tüm Brezilya'ya yayılmış, diğer şehirlerde de bulabileceğiniz bir yemek bu ancak Salvador'da yediğimde diğerleri de neymiş dedim içimden🙈 Ancak bir kez yemekle yetindim çünkü oldukça ağır bir yemek.

Ertesi günse aşağıda bahsettiğim restoranda balık yedik. Yanında da tabi Caipirinha :)

Restaurante Maria de São Pedro

Adından da belli olacağı gibi restoran sahibi olan Maria, 1925'te tek masalı baraka lokantasını açtıktan sonra yemeklerinin farklı tadıyla herkesi hayran bırakmış ve Mercado Modelo'ya taşımış restoranı. Zenci ve fakir bir kadının buralara gelmesi o zamanlarda tabi ki alışılmadık bir olaymış. Farklı baharatları bir araya getirerek özgün bir tad yakalayan Maria, Bahia mutfağında yer etmiş ve artık Bahia mutfağı bu tadla anılıyor. Jean Paul Sartre ve Pablo Neruda gibi ünlü isimleri bile ağırlamış bu restoran.

Etrafta az restoran olmasına rağmen bu konumda ve manzarada bir restoranın orta düzey fiyatlara sahip olması çok iyi. Demek ki mümkünmüş hem manzaralı hem uygun fiyata yemek :)

Comentários


bottom of page