top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıCansu Dağbağlı

Trenle Sofya'ya Nasıl Gidilir?


Sofya'ya trenle gitmek sürpriz olarak çıkan ve ani karar verdiğimiz bir plan oldu. 2017'nin şubat ayında çalışmaya başlayan bu TCDD seferini tesadüfen keşfettim. Nasıl bilet aldığımızı ve yolculuk deneyimini anlatacağım bu yazıda. 3 günlük 19 Mayıs tatilinde nereye gitsek diye düşünürken bir yandan da seyahati ucuz kapatmaya çalışıyordum.

Her uzun haftasonu tatillerinde olduğu gibi uçak biletleri birkaç ay önceden bile hayli fiyatlıydı, ben de alternatif aramaya başladım. Acaba hangi ülkelere tren var diye araştırdığımda aslında aklımda Bulgaristan yoktu, Yunanistan'a vardır diye düşünüyordum, meğersem yokmuş. Şu an için Türkiye'den Avrupa'ya yalnızca bu yıl Şubat ayında sefere başlamış olan Bosfor Ekspresi var, onun da son varış noktası Sofya. Unutmadan söyleyeyim, Bulgaristan Schengen alanına dahil olduğu için Schengen vizeniz olması gerekiyor.

Sofya'ya 1 gün yeter, diğer geri kalan günlerde ne yapacağız diye düşünürken Skyscanner'dan istediğimiz tarihte Sofya'dan hangi şehre uçmak en ucuz diye arattım, Ryanair ile Brüksel €20 çıkmasın mı! Bu durum ekmeğime yağ sürdü çünkü daha önce gitmediğim Belçika'ya gidip Brugge ve Brüksel'i görmeyi uzun zamandır çok istiyordum. Bu bileti aldıktan sonra da pazar günü dönüş nereden en ucuz diye bakıp Düsseldorf'tan İstanbul'a dönüş almamızla çılgın 3 günlük planımız yaratılmış oldu😂

Gelelim bu yazının asıl konusu, Sofya'ya nasıl bir trenle gidiliyor ve bilet nasıl alınıyor bunu anlatmaya. Sefer yeni başladığından olsa gerek, internette çok detaylı bilgi bulamadım, garı aramam gerekti. Bu bilet internetten alınamıyor malesef, bir TCDD garından almak gerekiyor. Biz Sirkeci'den aldık. Tren ise Sirkeci ve Halkalı arasındaki rayların bakımı bitene kadar Halkalı'dan kalkıyor. Her gün karşılıklı seferler düzenleniyor, Halkalı'dan 22:40'ta kalkan trenin öngörülen varış saati 8:30 ancak bu saatin gerçekten uzak olduğunu aşağıda anlatacağım. Sofya'dan İstanbul'a ise 21:00'de kalkıyormuş.

Bilet ücretleri Euro üzerinden sabit, tek yön ücreti kişi başı €18,50 tabi rahat bir yolculuk istiyorsanız bir de kuşet veya yatak ücreti ödemek gerekiyor. Biz yataklı tercih ettik, buna da iki kişi için €30 ödedik. Bunlar 2.mevki fiyatları ama 2.mevkinin gayet rahat olduğunu söyleyebilirim. Yani yataklıda kişi başı tek yön için toplamda €33,5 ödeniyor.

Halkalı'ya gitmek için 21:30'da Sirkeci garından ücretsiz servis kalkıyor, bu servisi kullandık ve gidiş rahat oldu fakat indiğimiz yer inşaat alanıydı resmen, gar filan yok yürüye yürüye trene gittik sadece, biraz ilginç geldi. Biletinizde yazan vagon numarası ve oda numarasına göre odanıza yerleşiyorsunuz, görevliler de yardımcı oluyor. Bir trende 2 vagonda toplam 20 tane yataklı oda var. Her bir vagonda tuvalet ve duş var, temizlik konusunda bir sıkıntı görmedim.

Tren hızlı olmadığı için yolculuk uzun sürüyor ama ben tren yolculuklarını çok seviyorum. İstanbul-Sofya Ekspresi gece olduğu için hem zaman kaybetmemiş hem de konaklamış oluyorsunuz. Ayrıca uçak veya otobüs gibi oturduğunuz yere mahkum kalmadığınız için çok daha rahat olduğunu düşünüyorum. Oda hakkında olumsuz bir şey görmedim, bir minibar, açılabilen bir masa, vestiyer, küçük bir lavabo ve ayna var. Otellerdeki gibi terlik bile veriliyor :) Kapısı içerden kitleniyor, yatakların nevresimleri de temizdi. İki kişilik koltuk açıldığında tek kişilik bir yatak oluyor, diğer yatak da ranza düzeninde olacak şekilde üstte açılıyor.

Sınırdan geçmeden önce Kapıkule'ye gelince (kalkıştan yaklaşık 4 saat sonra) kondüktör uyandırıyor, aşağı inip Türk polisinin pasaportunuza çıkış damgası basması için sıraya girmeniz gerekiyor. Burada yurtdışı çıkış harç pulunu almak mümkün, ya da önceden bankalara yatırarak makbuzu gösterebilirsiniz. Yolculuğun en sinir bozan kısmının burası olduğunu söyleyebilirim, sonrasında Bulgaristan'a giriş yapınca trenden inmek gerekmiyor, Bulgar polisi odaları gezerek pasaportunuzu alıyor ve damgalayıp geri getiriyor.

Trenin varış saati bu pasaport kontrollerinde geçirilen zamana bağlı olarak değişiyor anladığım kadarıyla, bizim varışımız sabah 10:30 oldu. Varınca da gardan 15 dklık yürümeyle şehir merkezine varılıyor.

Yaz aylarına özel olarak Bosfor Ekspresi Belgrad'a uzatılacakmış, bir de Bükreş'e giden bir sefer eklenecekmiş, henüz fiyatları belli değil ama bence güzel bir alternatif olabilir, her türlü uçaktan ucuza geliyor☺️

Bu treni kullanmak isteyenler için güzel bir rehber olmuştur umarım, bir sonraki yazımda Sofya'da gezilecek yerleri yazacağım🌳

Comments


bottom of page